Dijital Medya Planlama 2010

Digitalage Dergisi için yapmış olduğum 1000 karekterlik özet değerlendirme yazımı sizlerle burdan da paylaşmak isterim. Dijital Medya 2010′ u değerlendirmem şöyle :

“Dijital Medya Planlama, 2010 senesini hızlı, heyecanlı, kazançlı ancak çok parçalı geçirdi diyebilirim. 2007 senesinde özellikle global network ajanslarının başlatmış olduğu yeniden yapılanma süreci halen devam etmekte ve tam olarak da bu yapılanma sağlıklı ve başarılı bir şekilde bitirilebilmiş değil.

Sektörümüz kendi normal büyüme hızında (ki bu % 35-45 arasında kabul edilmekte) büyümeye devam etti. Ancak gelinen noktada yaratılan toplam değer halen o kadar küçük ki 20 ajans tarafından paylaşıldığında kimse gerçekten mutlu olamıyor diyebilirim. 2009 da yaklaşık 250 milyon TL olan sektör büyüklüğünün(search dahil) 350 milyon TL ler seviyesine çıktığını tahmin ediyoruz.

Dijital Büro İstanbul olarak ilk kuruluş senemizi son derece başarılı bir şekilde tamamladık. 2011 için bütünleşik bir dijital medya iletişiminin hakim olacağını düşünerek kendi yapılanmamızı da bu doğrultuda gerçekleştirdik. 2011’ de başta video reklamları ve sosyal medya olmak üzere daha çok pazarlama odaklı bir medya yılı geçireceğiz. Bu noktada display halen önemini korumakla beraber search ve özellikle mobilde ciddi büyümeler bekliyoruz.”Leave a Reply