Dijitalleşme Markaları Nasıl Etkiliyor ?

Ekonomist Dergisi’ ne vermiş olduğum görüşün tam metni. Blogda da bulunsun…

Dijitalleşme markaları nasıl etkiliyor?

Dijitalleşme halen daha pekçok markanın korkulu rüyası diyebilirim. Deneyim ve uygulama eksikliği, yeterli yönetici ve yürütücü insan kaynağının olmayışı, karar vericilerin konudan uzakta bir seyrüsefer içinde oluşları, dijitalleşme süreçlerinin önündeki en büyük engel. İş böyle olunca da dijitalleşme markaları hazırlıksız yakalamış oluyor her seferinde.

Dijitalleşmeyi doğru anlamak ve yönetmek markalar açısından çok önemli. Donanım, iş süreçleri ve pazarlama ciddi anlamda dijitalleşirken bundan korkmak ya da saklanmak markalar için çok anlamsız.

Markaların dijitalleşme stratejileri nasıl olmalı, bu konuda belli hangi kriterler dikkate alınmalı?

Bu, “hadi dijitalleşelim “ deyince olacak bir durum değil. Öncelikle bu stratejinin oluşturulması gerekliliğine karar verecek yöneticilerin taşın altına elini koyması lazım. Bu aslında kurumsal bir dönüşüm süreci ve tepeden tırnağa ele alınması gerekli.

Markalarının dijitalleşmelerini iyi gerçekleştiren şirketlere örnek verebilir misiniz? Başarılı oldukları noktalar neler?

Bu stratejinin başında bu işi yönetenlerin bu konudaki inançları ve ısrarları çok önemli bence. Bu kurumsal yapı içerisinde ayrı bir yönetim birim ile takip edilmeli ve işi sadece dijitalleşme olmalıdır. Markalar gerçekten mağaza yapar gibi, ofis tutar gibi, ürün yapar gibi bu işe emek ve para harcamak zorundalar.

Türkiye’de dijitalleşmesinde başarılı olan markalardan örnek hangileri verilebilir? Onlar nasıl başardı?

Türkiye’ de özellikle bankalar diğer sektörlerden önde yol alıyor. Neredeyse hepsinin dijitalden sorumlu GMY’si mevcut. Sistem içerisinde bir devre hem de önemli bir devre olarak kabul edilmiş durumda. En geride olan bankada bile Direktörlük olarak departmanlaşmış durumda. Bu moda şimdi farklı sektörlere de sıçramış durumda, bunu çok olumlu buluyorum. Buradaki tek ve en önemli eksiğimiz insan kaynağıdır.

Sosyal medya, markaların dijitalleşmesinde ne kadar etkili?

Olumlu ya da olumsuz % 100 etkili olduğunu düşünüyorum. Siz, sosyal medya gerçeğini kabul etmeyip orada yerinizi almasanız da, birileri sizle ilgili konuşmaya başlıyor ve bu devam ediyor. Er ya da geç siz bu toplulukları dikkate almak zorunda kalıyorsunuz.

Dijitalleşmeyi, sadece sosyal medyaya indirgemek gibi de bir yanlışa düşülmemesi gerekli markalar açısından.

Uğur Şeker

Öğretim Görevlisi
Bilgi Üniversitesi – Next AcademyLeave a Reply