Girişimci Yatırımcı Ekosistemi

E-Tohum bu ekosistemde önemli bir misyon edindi. Bununla ilgili olarak Businessweek Dergisi’ ne vermiş olduğum görüşün tüm metni aşağıdaki gibidir:

” Türkiye’ de yatırımcı - girişimci ekosisteminin gelişim sürecine bakacak olursak, çok yakın tarihlerden bahsediyor olacağız.

Bugüne kadar “risk sermayesi” kapsamında değerlendirilmekte ve çok olumlu gelişmeler izlenememekteydi.
Konu teknoloji ve internet olunca bir hayli riskli görülüyordu:)) Burada bilgi eksikliği de hat safhadaydı.
Ancak son 1-2 yıldır Venture Capital, Private Equity, Angel Investing, Fon vb birçok kavram hayatımıza girdi.
Türkiye düşüne dursun, Avrupa ve özellikle Amerika internet ve yakınsamalı alanlarına yaptığı yatırımlarla geometrik bir zaman farkına doğru koşmaya başladı.
Bu anlamda girişimci-yatırımcı ekosistemini buluşturan ve biraraya getirmeyi hedefleyen organizasyon, platform, sivil toplum kuruluşlarına rastlamaya başladık.
E-Tohum bu ilklerden ve önemli olanlarından birisi bence. Özellikle başlangıç noktasında olan ve gelecek vaadeden projelerin görücüye çıktığı bir organizasyon.
Her sene de katılımcı profili biraz daha gelişiyor. Ben de yakından takip ediyor ve destek olmaya çalışıyorum açıkçası.
Daha gelişecek ve büyütecek bir alanda. Pozisyonlanması da bu yönde. Başarılı işler çıktıkça E-Tohum daha da önemli olacak.
Umarım bu tarz yapıların sayısı daha da artar. Ve bölgesel bir güç haline gelinmesinde de önemli bir rol üstlenmeye çalışırlar.
Uğur Şeker
Genel Müdür
Dijital Büro İstanbul “


2 Responses to “Girişimci Yatırımcı Ekosistemi”

  1. osman diyor ki:

    merhaba
    İçinde bulunduğumuz ev geliştirme - ev gereçleri sektörüyle ilgili bir projemiz var. Mümkünse fikriniz almak için mail adresinizi paylaşır mısınız?

Leave a Reply