İnteraktif Pazarlama

Connected TV yayını için yazmış olduğum bir yazı daha buldum. Arşivlenmiş dosyalar arasında kalmasın, hemen yayına alalım…

İletişim bugüne kadar tek taraflı olarak yapılan faaliyetti. Gazeteler, dergiler, radyolar, televizyonlar ve yakın tarihe kadar iletişim yapılabilen her şey  sadece bir şeyler söylüyor ve anlatıyordu. Biz kullanıcılar ise bu mesajları sadece takip ediyor, algımızın açıklığı kadarı ile bu mesajları takip etmeye çalışıyorduk. Sanayi devrimi sonrası en önemli yenilik ise İnternet olarak karşımıza çıktı ve kendinden önceki tüm iletişim anlayışını çok kısa bir sürede değiştirmeye başladı. Bu yeni teknoloji yeni bir devrimdi aslında. Bizleri sadece dinleyen değil, yorum yapan, süreci belirleyen, katkıda bulunan yeni tüketiciler haline getirmeye başladı. Artık iletişim tek taraflı değildir, İNTERAKTİF olmaya başlamıştır.

Bu yeni durumda; hayatın, kişinin, davranışlarının ve pazarlamanın  genel kabul görmüş hali ile hayatımızın içerisine hiç olmadığı kadar girmiştir. Özellikle pazarlamanın interaktif hali, kullanıcı olsun tüketici olsun kişileri süreçlerin içerisine dahil etmeyi başarmıştır. Artık konvansiyonel iletişimin dışında tanımlanması ve anlaşılması gereken yeni bir iletişim dönemi başlamıştır. Kendinden önceki iletişim kanallarından çok daha hızlı ve çok daha etkin bir şekilde gelişen internet, Dünyada ve Türkiye’ de bu yeni durumun İnteraktif Pazarlamanın kendi iletişim dillerinin tanımlanmasını bir gereklilik haline getirmiştir.

İnternet sadece pazarlamada değil, hayatın her alanında birçok yenilik getirmiştir. Başta ekonomi olmak üzere pek çok sektörde hatta ve hatta üretim bantlarının akışını değiştirecek bir olgu haline gelmiştir. Teknoloji ile çok yakın bir bağı olması bu hızlı değişim ve dönüşümlerin en önemli tetikleyicisi olmaktadır. Bizler artık bu yeni dünyada bu yeni dünya düzeninde, kabul edelim ya da etmeyelim, internet ve yakınsamalı alanlarını anlamaya ve hayatımızın ve işlerimizin içinde kullanmaya çalışmalıyız.

Artık bu yeni durumla beraber bizler lokal olmaktan çıkıp global birer varlık haline gelmeye başladık ve ona göre de davranmaya çalışmalıyız. Günümüzde milyonlara birkaç saniye içinde ulaşmak çok sık yaşanan bir durum olmaya başlamıştır. Burada hepimiz birer içerik üreten ve onu yayan, paylaşan insanlar durumundayız. Bu aslında insanlara sağlanan göreceli bir demokrasi anlayışını da olgunlaştırmaya başlamıştır. Bizlere bir gazetede ya da dergide bir köşe ayrılmasına gerek kalmadan içerik üretmek artık çok kolay bir hal almıştır. Facebook’ta, Twitter’ da ya da bloğumuzda sürekli bir içerik üretiyoruz. Bireysel olarak birer yayıncı haline geldik diyebiliriz.

Bugüne kadar internet ve yakınsamalı alanları, ekran açısından takibi bizim ürettiklerimiz de dahil olmak üzere tüm içerikleri laptop, cep telefonu, ipad vb akıllı cihazlar ile ya da özel oluşturulmuş platformlar ile sağlayabilmekteydi. Artık üretim bandından çıkan televizyonlar da internet bağlantılı olarak evlerimize girmeye başladı. Bu ciddi bir dönüşümün son yansıması diyebiliriz. Ve burada bahsetmiş olduğumuz gelişme 5 sene sonrasının bir gelişmesi değil. Evet şu an hayatımızın içerisine girmiş durumda. Şimdi pazarlama ve reklam açısından da çok heyecanlı günlerin yaşanacağı bir süreci hep beraber gözlemleyeceğiz.Leave a Reply