Internet Reklamcılığı Kısa Tarihi – Bölüm 3/2

İnternet reklamcılığı özellikle ülkemizde hızla büyümeye devam edecek. 2013 yılına yönelik Ulaştırma Bakanlığı internet kullanıcı sayısı tahmini 50 milyon. Bu hedef 2015’ te bile gerçekleşecek olsa çok önemli gelişmelerin yaşanacağının habercisi. Bu anlamda kullanıcı odaklı, daha segmente olmuş ve daha basit tasarımlı siteleri görüyor olabiliriz. Hızlanan bağlantılar, .gif bannerlardan flash teknolojilerini kullanmaya başladığımız gelişmiş yaratıcılıklarımız, kreatif çözümleri farklı bir boyuta taşınacak.

Yaşanan kriz sonrası yaratıcı internet ajanslarında ve medya ajanslarında bazı kırılmalar olabilir. Ancak gelişen seneler içinde her ne kadar reklamveren pahalı deneyimler yaşamış olsa da bazı ajanslar tecrübeleriyle fark yaratacaktır. Özellikle global medya ajanslarının uzantısı olan internet medya şirketleri artan talebe cevap veremeyecek ve daha küçük yapıdaki interaktif ajanslara müşteri kaybedeceklerdir. Uzun solukta organizasyonu düzgün yapabilen global internet medya şirketleri ve başarılı hizmet üretebilen yerli yapılar ayakta kalacak. İlerleyen günlerde pekçok yeni oyuncu sektöre girecek ve çıkacak, uzun ama heyecanlı bir sektör oluşum dönemi izleyeceğiz.

Bu paralelde kriz etkilerinin biraz biraz azalmasıyla beraber şirket satın almaları ve birleşme haberlerini yine duymaya başlayacağız. Özellikle Türkiye’ nin dinamikleri çok farklı. Pekçok sürpriz gelişmelerin yaşanacağına eminim ve fırsat buldukça bu yazımı kaynak gösterip sizlere hatırlatmaya çalışacağım.

Ülkemiz özelinde,2009 senesi son çeyreği itibariyle de IAB Türkiye ile birlikte düzenli verilerin ve araştırmaların üretilmeye başlanacak olması sektöre pozitif katkı yapacaktır. Düzenli trafik ve kullanıcı profil bilgilerinin sağlanabiliyor olması ve bunun üstüne çeşitli sektör datalarının ve araştırmalarının üretilecek olması internet reklamcılığı için oldukça önemli gelişmeler olacak.

IAB Türkiye bu ölçümleme çalışmalarının yanı sıra önemli uluslararası organizasyonlarını ülkemize taşıyacak ve sektöre önemli hizmetler verecektir. Aynı zamanda sektörleşme çabalarına (lobi, sektör kurallarının oluşması, uygulanması vb) da önemli katkılar sağlayacağını öngörebiliyorum.

2010 yılında ilk defa bir ülkede internet reklamlarına yapılan yatırım televizyon ve gazete reklamlarına yapılan yatırımı geçecek. İngiltere’ de bu beklenen durumun realize olması da önemli bir gösterge olacak. Tabi ülkelerin herbirinin gelişme ve yatırım dinamikleri farklı farklı. Açıkcası ülkemizde internet reklamcılığının düşündüğümüz anlamdaki gelişmesine daha yıllar var diyebilirim.

Yayıncılar açısından da izlenecek yol aslında çok açık. Murdoch’ ın 2013’ te yazılı basından neredeyse tamamen çıkacağını açıklıyor olması bu paraleldeki gelişmeleri biraz daha tetikleyecek. Genel seyir bu yönde gerçekleşecek olsa da lokal bazda farklılıklar mutlaka olacaktır.

Önümüzdeki dönemde yeni yayıncıları da görüyor olacağız. Akıllı sosyal projeler, dikey portaller, daha akıllı ticaret siteleri hayatımıza giriyor olacak. Benzer hizmet sitelerinde de rekabet artacak. Mevcut yapılar da mutlaka ve mutlaka kendilerini geliştirmek zorundalar. Aksi halde yok olmaya mahkum olacaklardır. Yine önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte pekçok akıllı web projesi milyar dolarlık değerler elde edeceklerdir.Leave a Reply