İnternet Reklamları

Fortune’ a geçtiğimiz Nisan Ayı içerisinde vermiş olduğum görüşün tam metnidir. Bulunsun…

“İnternet reklamcılığı son yıllarda çok ciddi bir değişim ve dönüşüm içerisinde. Bu noktada artık reklamın hangi sitede yayınlandığı çok önemli değil. Ulaşmak istediğimiz hedef kitlenin bu reklamı görüp görmemesi daha önemli. Yani artık bir sitenin kapatılması ya da onlarca sitenin kapatılması, bizim 11. Sitede bu kişiye erişimimizi engelleyemeyecektir.

Buna ek olarak internet reklamcılığı, özellikle AB ortalaması internet reklamcılığı büyüme hızının iki katı büyümeye devam etmektedir. Bu durum son 3 senedir bu şekilde devam ediyor. 2014 senesi için yine yaklaşık % 21 lik bir büyüme açıklandı. Yani ülkenin durumu ne olursa olsun özellikle genç nüfusun inanılmaz bir inancı var sektöre karşı. Hem kullanıcı hem de tüketici olarak.

Şu an sektöre yapılan her 100 TL lik yatırım 22 lirası internet reklamlarına yapılmaktadır. Hatta ve hatta Google, Facebook gibi kanallarda kredi kartı ile yapılan reklam yaptırımları ile bu yatırım 30-35 lira seviyelerindedir.

Şimdi 4G geliyor, en düşük bağlantı hızı 2 MB larda seyrediyor. Biz 10 sene once dial-up tan 33,6 kbps bağlanabiliyorduk. Penetrasyon % 50 yi geçti. Yeni açıklanan DPT raporunda 2018 için konuşulan penetrasyon % 75 ve bunun % 70’i internetten alışveriş yapıyor olacak.

Teknik olarak bu gelişimin önünde durmak çok zor hatta imkansız. Ben ne tür bir kanun çıkarılırsa çıkarılsın, ihtiyaçlara göre tekrar ele alınacağını hatta bazı konuların kolaylaştırılacağını düşünüyorum. Çünkü ülkemizin ihtiyacı olan ve özlenen büyüme hızlarının yolu internet ve yakınsamalı alanlarından geçmektedir.”Leave a Reply