MySpace Nesli Sıkılmaya Başladı | Uğur Şeker

MySpace Nesli Sıkılmaya Başladı

Chria Heritage ile bağlantıya geçmek istiyorsanız onu Facehook’ta bulamayacaksınız. Eski Port St. Lucie işletme analisti geçtiğimiz yıl arkadaşlarının zorlaması ile siteye dahil olmuştu. Arkadaşlarının neler aldığını gösteren reklam selinden sıkıldı ve kısım ayında siteden ayrıldı. Şimdilerde, reklam almayan bir siteye ayda altı dolar ödemekten rahatsız olmadan başka bir blog kullanıyor .Heritage,  ”Reklamlara bakma zorunda olmamak her şeye değer” diyor.

Sosyal iletişim sitelerinin internet üzerindeki Yeni Harikalar Diyarı olma­ları gerekiyordu. MySpace, Farebook ve benzeri siteler milyonlarca yeni kullanıcıyı çekiyor ve şirketlerin online reklamlarını yapmak için sıraya girdik­leri siteleri oluşturuyorlar.  Sorun ise bu patlamanın artık eski etkisine sahip olmaması. Heritage gibi birçok insan bu sitelerde daha az zaman geçirmeye başladı. Pek çoguda tamamen terk etti.

MySpace nesli belki de reklamlar­dan çok sıkıldı ve diğerlerinin kişisel profillerini daha fazla görmek istemi­yor. Pazar araştırmacısı ComScore’un araştırmasına göre kullanıcıların sosyal iletişim sitelerinde harcadıkları zaman geçtiğimiz dört ay içinde yüzde 14 ora­nında düştü. En büyük iletim sitesi olan MySpace kasım ayındaki 72 milyonluk rekor kullanıcı sayısından aralık ayında 68.9 milyon kullanıcıya düştü. Bu tür sitelerdeki toplam kullanıcı sayısı halen yüzde 11.5 oranında artsa da bu rakam daha önceki büyüme oranlarının altında. Birçok web sitesine online reklam­lar yerleştiren Specific Media CEO’su Tim Vanderhook, “Sosyal iletişim siteleri ile yapılan, online reklamlar için abartılmış bir senaryodan başka bir şey değildir” diyor.

HÜSNÜ KURUNTUMU?

Sosyal iletişim sitelerine reklam verme oranı gün geçtikçe artıyor. Bir araştırma şirketi olan eMarketer geçtiğimiz yıl bu siteler üzerinden dünya çapında reklama harcanan paranın yüzde 155 oranında bir artış ile 1.2 milyar dolara ulaştığını aöyluyor. 4 Kasım tarihli açıklamasında News Corp. MySpace’i da bünyesinde bulunduran Fox Interacti­ve Media şirketi için iyimser bir tablo çizdi.

Fakat olağanüstü bir artışın yaşan­masına dair bir senaryo pek de gerçekçi olmaz. Pek çok reklam ve yatırım şir­ketine göre kullanıcı oranında yaşanan küçülmeyle birlikte bu sitelerde daha az zaman harcanması kullanıcıların rek lamlara daha az tepki vermesi anlamına geliyor.

Reklamcılar bu eğilimi tersine nasıl çevireceklerini bilemezlerse, sosyal iletişim siteleri Silikon Vadisi’nin bütün umutlarını suya düşürerek reklam dünyasında önemli bir kanalın sonunu getirebilir.

Sosyal derişin sitelerindeki rek­lamcılığın şimdiki gücü, garanti altına alınan reklam anlaşmaları ve umutlu deneme süreçleri ile abartılmış olabilir. Birbirleri ile sıkı bir rekabet içinde olan Google ve Microsoft birkaç sosyal iletişim sitesine bu sitelere reklamlarını koymak karşılığında en az reklam geliri oranını alacaklarına söz verdiler.

Fakat bu anlaşmaların ilk sonuçları kafaları birar karıştırıyor.  Google sosyal iletişim sitelerinden beklediği kadar reklam geliri elde edemediğini açıkladı. Arama sonuçları ile birlikte kendi reklamını yapması koşulu ile MySpace ile 900 milyon dolarlık garan­tili bir reklam anlaşmasına sahip olan Google sosyal iletişim siteleri üzerin­de var olan reklam yaklaşımlarının yeterli olmadığını söylüyor. Coogle’ın kurucularından Sergey Brin, “Sosyal İletişim sitelerine para aktarma ve reklam verme konusunda öldürücü darbeye sahip olduğunumuzu düşünüyorum” diyor.

News Corp. kazanımlarını açıkladığında Fox Interactive Media’nın  gelirlerinin yüzde 87 artarak 233 milyon dolara çıktığını açıkladı. Fakat bu rakamın 62 milyon dolarlık bölümü Google’ın MySpace ile olan garanti anlaşmasından geliyor. Reklam uzmanlarının anlaşmalarda para kaybettiğini düşündüğü Google’ın gelecekte de bu tür anlaşmalar imzalamaya devam edip etmeyeceği kesin degil.

Diğer büyük bir reklam geliri kanalını da sosyal iletişim sitelerinin popüler bir araç olduğunu savunarak bu sitelerde reklam denemeleri yapan şirketler oluşturuyor. Fakat bazıları için elde edilen sonuçlar pek de yürek­lendirici degil. MySpace ve Facebook gibi siteleri kullanan kişiler reklamlar­dan çok arkadaşlarına laf yetiştirmeyi tercih ediyor.

Reklamcıların ve reklam yerleştir­me şirketlerinin açıklamalarına göre sosyal iletişim siteleri reklamlara en az tepkinin alındığı siteler. Pazarlamacı­lar bu sitelerde reklamlarına tıklanma oranının 10 binde 4 olduğunu, bunun toplama yayıldığında 10 binde 20 ol­duğunu söylüyor Video oyun yayıncısı Green Screen şirketinin başkanı Mark Seremel geçen baharda MySpace’deki reklamlarını 10 binde 13 tıklanma oranı ile durdurdu. Seremel. “Bu sıkıntılı tıklanma oranlarından para kazanmak güç” diyor.

MySpace ve Facebook bu durumun farkına vardı. İki site de artırılan hedef kitlenin ve yapılacak inovasyonların reklamlara daha fazla ilgi çekilmesini sağlayacağını söylüyor. Geçtiğimiz son­baharda, kullanıcıların yüzlerce farklı ilgi alanından ürünler seçebilmelerine izin veren programlar geliştirdiler. News Corp Başkanı Peter Chemin, 4 Ocak’ta MySpace’de reklamlara olan ilginin yüzde 300 oranında arttığını söyledi. Facehook baş idarecilerinden Owen Van Natta ileride daha farklı denemelerin olacağını söylüyor ve: “Gerçekleşmesi gereken birçok inovasyon söz konusu” diyor.

Fakat gerçekleşmesi imkansız bir durum var. Daha şiddetli reklam programları ile kullanıcılar daha fazla sinirlenebilir. Reklamlar yüzünden MySpace’deki hesabını kapatan 34 yaşındaki Ryan Lake da bunlardan biri. Lake, “Çok fazla reklam var ve artmaya da devam ediyor” diyor.

En büyük ikinci sosyal iletişim sitesi olan ve büyümeye devam eden Facebook kasım ayında Beacon adını verdiği bir program geliştirdi. Bu programla kul­lanıcılar arkadaşlarının neler satın aldığını görebiliyor. Amaç ise satışları artırmak. 75 binden fazla Facebook kullanıcısı ise bu programa karşı bir imza kampanyasında yer aldı. İnteraktif küresel pazarlamadan sorumlu olan Coca Cola’nın başkan yardımcısı Carol Kruse, sosyal iletişim sitelerinin güzel bir fırsat sunduğunu söylerken Coca Cola’nın Beacon’da yer almasına izin vermiyor.

MySpace’in de bir takım sıkıntıları söz konusu. 20 yaşındaki New York lu ögrenci Nina Pagani, MySpace’in kullanıcılarını otomatik olarak arka­daşlarının aldıkları ürünler hakkında bilgilendirmesinden çok sıkıldı. Pagani, “MySpace profilim bir reklam kampan­yasına dönüştü” diyor. Beş yıldır MySpace hesabı olan Pagani aralık ayında bu hesabını kapattı. Pagani, “Hayatımda büyük sıkıntılara sebep oluyordu” diyor. -Spenctr E. Anle vc Catherine Holahan, BusinessWeekLeave a Reply