Sosyal Medyayı Ölçmek

IP Dergisi’ nin 15 Şubat sayısında ele alınan konulardan birisi de sosyal medyanın ölçümlenmesi üzerineydi. Kısaca görüşlerimi belirttiğim dergiye yazmış olduğum yazının tam metni şöyle :

” İnteraktif dünyanın en son ve en önemli bileşenlerinden birisi olan Sosyal Medya gerçeği şu an herkes tarafından anlaşılmaya çalışılan bir durumda. Ben henüz daha markaların büyük bir çoğunluğunun burda olmalı mıyız olmamalı mıyız sorusunu sormaya devam ettiklerini düşünüyorum. Bu karar verildikten sonra ise markaların karar vermesi gereken bir konu daha var. Burayı bir pazarlama satış kanalı olarak mı kulllanacağım yoksa kullanıcılarla arkadaşlık mı yapacağım? çünkü ikisinin de yol ve yöntemleri çok farklı.

Sosyal Medya dünyasını ve bu hızlı gelişmeyi korkarak seyretmenin de bir işe yaramayacağı artık anlaşılmalı diye düşünüyorum. Çünkü siz marka olarak bu dünyada bir faaliyette olmasanız da sizin markanızla ilgili birileri buralarda birşeyler konuşuyor zaten ve her geçen gün daha da fazla konuşmakta. Şu an sosyal medya dünyasına adım atan markaların pekçoğu kendileri hakkında nerelerde nelerinkonuşulduğunu takip etmeye başladılar. Bunlarla ilgili sosyal medya ajansları ya da halkla ilişkiler 2.0 ajansları bazı programlar kullanarak hizmet veriyorlar. Bazı ajanslar ise bu sosyal medya iletişimine sahip çıkarak marakaların buradaki sesleri olmaya çalışıyorlar hatta kendi içlerinde facebook, bloglar, twitter vb alt kümeler konusunda ayrışmaya da başladılar.

Sosyal medya performansını web trafiği olarak analitik araçlarının filtrelerini kullanarak, farkındalık ve yaratılan “buzz”ın etkilerini ölçümünü ise sosyal medya takip araçlarıyla hatta bu konuda uzmanlaşmış olan firmaların yardımıyla ölçmek mümkün. Konu yatırımının geri dönüşünü ölçmeye geldiğinde ise en büyük avantajlarından biri ölçümleme olan online reklamlarda bile markalar tarafında bu ölçümlemeyi yapmak çok yaygın ve kolay değilken sosyal medya yatırımlarında ölçüm daha da zorlaşıyor. Yapılan bir araştırmada sosyal medya yatırımı yapan firmaların %76’sı henüz ROI ölçümü yapmadıklarını belirtmişler. Burada ulaşılan fun sayıları, marka ile ilgili olumsuz konuşulan şeylerin ne kadarının nötr ya da pozitife çevrildiği bakılabilen şeyler. Ancak bu iş hızla gelişiyor ve çok yakın bir gelecekte ROI ye yönelik toolların ve apilerin çıkacağını duyuyoruz ve araştırmaya da devam ediyoruz.

ROI konusunda markaların kendilerini genel olarak internet konusunda da geliştirmeleri çok önemli. ölçümleme araçlarını keşfetmek, bunları doğru kullanmak ve ayarlamak ise diğer adımlar. Firmaların ise içeride satış verilerini mevsimsel ya da anlık değişimlerden arındıracak ve sadece medya yatırımının yaptığı etkiyi görebilecek şekilde analiz edecek şekilde araçlar kullanması ya da çalışan istihdam etmesi de gerekmekte.

Yaptığı offline-online reklam kampanyalarını sosyal medyaya doğru şekilde aktarabilen ve sosyal medyaya özgü doğru kampanyalar yapan markalar henüz bir elin parmakları kadar diyebilirim. Bu markaların dışında marka farkındalığını yeterli görünmüyor.”

Not: Bu görüşü yazmam da katısı olan Onur Özen’ e teşekkür.Leave a Reply