Ve IAB Ölçümledi

İnternet reklamcılığı ve interaktif pazarlama sektörü için çok önemli bir ilk gerçekleşmiş oldu. IAB Turkiye, bu kapsamlı çalışma için çok ince eledi ve sık dokudu. Sonunda merakla beklenen site ölçümleme raporları bugün paylaşıldı.

Ocak 2010′ a ait ve 16o’ a yakın sitenin tekil kullanıcı, reach, real user, site içerisinde geçirilen süreler vb özel dataların yer aldığı rapor, sektörün gelişmesi ve bu yönde yapılan yatırımlara altlık teşkil edecek olması açısından çok önemli.

Kısa bir süre site server ve adserver karmaşası yaşansa da özellikle Q3 için çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yine yakın bir zamanda kullanıcıların sosyo-demografik verileri de tutulmaya başlanacak ve hybrid bir yapıyla bu site trafiklerini oluşturan kullanıcılar yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi vb ayrı bir raporla çıkıyor olacak.

IAB’ de 2 yıl yönetim kurulu üyeliği de yaptığım için nasıl zorlu bir süreç yaşandığı biliyorum. Bu nedenle bu ölçümleme sisteminin hayata geçmesi ve ilk rapor ve çıkacak diğer raporlar için emeği geçen herekese teşekkür ederim.Leave a Reply