Yaratıcı Sektörler Vizyon Çalıştayı Notlarım

İstabul Kültür Başkenti 2010′ un destekleriyle ve Reklamcılar Derneği’ nin organizasyonuyla keyifli bir buçuk gün geçirdik. Aslında etkinlikle benim içeriğim arasında çok fazla gün geçti ancak notlarımı harmanladığımda yazmam gerektiğini düşündüm.

Bu çalıştaya RD, İnteraktif Sektör Temsilcileri (ben ve Oğuz Savaşan vardık), Endüstri Tasarımı Bölümlerinden İTÜ ve ODTÜ, Grafikerler Derneği, Mimarlar, Şehir Plancıları, Yapımcılar, Telif Hakları Uzmanları ve şu an hatırlayamadığım pek çok yaratcı endüstri temsilcisi dernek yöneticileri.

Temel buluşma noktası yaratıcılığın temel olduğu her sektörün çatı bir yapı altında birleştirilmesi, daha örgütlü bir yapı, daha güçlü temsiliyet ve sorunların daha analitik bir şekilde uzlaşı içinde çözülmeye çalışılması. Bu kapsamda bir yapı İngiltere’ de mevcut. Bu yapı içerisinde mimarlar, filmciler,interaktif ajanslar, grafikerler, modacılar, tasarımcılar, müzisyenler, animasyoncular, dijital medya ve reklamcılar temsil edilmekte.

İlk gün bu yapı hakkında da çeşitli bilgiler verdildi. Ardından her temsilci bu çalıştaydan beklentilerini dile getirdiler. Ardından bir beyin fırtınası bölümü yaşandı. Konu başlığı önerileri belirlendi. Katılımcılar 4 gruba ayrıldı ve bu konu başlıkları çerçevesinde en önemli gördüklerini senaryolaştırdılar ve sunumlarını yaptılar.

En önemli ve ortak kesişim kümesi “Dijital Paradigma” olarak belirlendi diyebilirim. Kamunun yaratıcı endüstrilere gereken önemi ve özeni göstermediği ama aslında Türkiye’ de ciddi bir potansiyelin olduğu konularında uzlaşıldı. Fikrin değerli bir şey olduğu ancak günümüzde arzu edilen noktada değer verilmediği, nasıl daha değerli hale gelebilir konuları da ortak dertlerin olduğu bir noktaydı.

2.gün, ilk gün tartışılan konular çerçevesinde Yaratıcı Endüstriler in nasıl bir çerçevede yapı kazanması gerektiği konusunda bir beyin fırtınası daha yapıldı. Yine gruplar ve yine sunumlar…Antant kalınan nokta dernekleşme olarak çıktı.

Bu tarz çalıştaylarda önemli olan nokta tüm bu konuşulanların hayata geçmesine dair adımların atılmasıdır. Yani katılımcılar entellektüel sohbet ve tartışmaların dışında somut gelişmeler görmek ister. Ben bu kadar aklın ve vaktin iyi değerlendirileceğini ümid ediyorum.

Kendi adıma oldukça verimli geçen bu toplantıya katılan tüm katılımcılara selamlarımı iletirim.Leave a Reply