Yerli Malı, Yurdun Malı…

IP Dergisi, 15 Şubat kapak konusu yerel medyaydı.  Ben yereli destekleyen ve geliştirmeye çalışan birisi olarak görüşlerimi paylaştım. Tam metin şöyle ;

“Türkiye’ de Yerel Medya, ne yazık ki hakkettiği değeri göremiyor. Avrupa ve Amerika’ da olay biraz daha farklı.

Piyasa ve aktörler, yerel medyanın yaşamasına ve gelişmesine destek veriyorlar. Bununla ilgili olarak maddi ve manevi pekçok motivasyon mevcut.
Özellikle Amerika’ da yerel medya oldukça güçlü. Tabi bunu getiren de global marklar kadar güçlü yerel markaların olması.
Ülkemizde ise durum çok değişik. Büyükşehirlerin dışında bir marka çıkması ve bunun yerel medyaya haber ve reklam olarak yansıması çok zor. Ancak yerel medya biraz daha etkin olmalı, kaderci yaklaşımından uzaklaşmalı, yapıcı ve baskıcı olmalı. Bu beraberinde kalkınma için gerekli hazırlıkların yapılmasını kolaylaştıtacaktır.
2011 senesi başında, Basın İlan Kurumu ile 7 şehirde internet reklamcılığı ve interaktif pazarlama anlattım. Bu noktalarda, oraların yerel basın mensupları ile çok ciddi görüş alışverişinde bulunma imkanım oldu.Yerel medyanın çok ciddi bir internet potansiyeli mevcut. ancak, onların da interneti çok daha ciddiye alıp deneyimlemeleri gerekli. İnternet, onları ulusal ve bölgesel bir güç haline getirebilir. İnternetin böyle bir gücü mevcut. Ancak buraya özel içerik üretiminin öğretilmesi ve teşvik edilmesi gerekli.
Yerel medyanın, toplam reklam harcamaları içinden almış olduğu pay oldukça küçük. Uzunca senelerdir de ciddi bir büyüme kaydedemiyor. Bunun türlü nedenleri mevcut. Ulusal basın da aynı dertten muzdarip aslında, reklam pastasının büyüklüğü kimseyi tatmin etmiyor. Kişi başı reklam harcamasının düşük olmasının yansıması tüm bunlar. Planlama aşamasında ulusallar bütçenin büyük bir kısmını zaten alıyor ve geriye birşey kalmıyor.
Burada yerel medyanın dikkat çekici çalışmalar yapıp özellikle ajansların ve reklamverenlerin dikkatleri çekmeleri gerekiyor.
Ben yerelin gücüne inanıyor ve onları elimden geldiğince destekliyorum.


Leave a Reply